Na stáří chce myslet jen málokdo. Mnozí z nás jej máme před očima a vidíme, jak nám milovaná osoba pomalu ale jistě schází, a to i přesto, že se snažíme dát jí tu nejlepší péči. A rozhodně se nám nelíbí představa, že takto dopadneme i my.
Kromě fyzické sešlosti dané únavou svalů, kloubů a kostí ale nastupuje také mentální degenerace. Ta je v některých případech ještě horší. Vidět člověka, který nás stěží poznává, případně mu dělá problém si vzpomenout na něco, co se stalo včera, bolí, stejně jako vědomí, že jednou dopadneme stejně.
Proto není divu, že trh s produkty, které mají potlačit známky stárnutí, ať už fyzické či mentální, kvete. Přitom většina z nich jsou pouhé doplňky stravy, které nemají prakticky žádný účinek, a to ani při dlouhodobém užívání.
Přesto není třeba zoufat. Existují totiž možnosti, jak udržet mozek v dobré kondici až do vysokého věku. Jen je potřeba začít včas, a čím dříve, tím lepší výsledky uvidíme.
Hlavním předpokladem je udržovat mozek stále aktivní. Vědecky řečeno, nesmíme jej nechat „zatuhnout“, nýbrž jej nutit vytvářet stále nová neuronová spojení a osvěžovat si ta stávající. Jistě, s postupujícím věkem to půjde stále hůře, avšak rozhodně na tom budete mentálně mnohem lépe než někdo, kdo tuto „mentální péči“ zanedbal.
Samozřejmě je také dobré vědět, jak to udělat. Rozhodně pomůže se aktivně zajímat o novinky a učit se pracovat například s novými technologiemi. Zapomeňte na výmluvu „už jsem na to moc stará“. Člověk nikdy není příliš starý na to se učit novým věcem, a věřte, že některé z těchto nových vynálezů vám mohou značně zjednodušit život.
Také je, pokud vám to zrak dovolí, dobré místo sledování seriálů číst. Četba je totiž náročnější na soustředění i představivost. Zapojujete více oblastí mozku, které díky tomu nezakrní. Velmi dobře poslouží také třeba luštění křížovek.
Díky tomu všemu bude naše mysl svěží a i ve stáří na tom budeme mentálně dobře. A to pomůže jak nám, tak i našim nejbližším.