Jednou z oblíbených činností dětí je houpání na houpačce, ideálně té závěsné. A není divu, je to vzrušující, mohou vidět svět z nové perspektivy, a zapomenout nemůžeme ani na onen moment stavu beztíže, který zažíváme při každém vrcholu zhoupnutí, pokud se houpeme dostatečně vysoko. Je tedy jasné, že to děti baví.
Bohužel, vzhledem k novým bezpečnostním normám, tato atrakce pomalu, ale jistě mizí z dětských hřišť. Zatímco dříve byla prakticky na každém, dnes abychom ji pohledali. Ano, není to nejbezpečnější zařízení, zvlášť když vezmeme v úvahu, jak vysoko se děti houpou. Pokud se náhodou pustí a vyletí v nejvyšším bodě, mohou se docela vážně zranit.
Avšak tím děti jednak okrádáme o zábavu a za druhé o cvičení, které jim pomáhá rozvíjet motoriku a učit je fyziku v praxi.
Mnoho rodičů se s tímto vývojem nechce smířit, a pořizuje svým dětem soukromou, kterou si postaví na zahradě. Tam na ně nějaká bezpečnostní nařízení nemohou.
Ovšem co dělat v případě, že zahradu nemáme? Znamená to, že pokud nebydlíme v rodinném domku, musí se naše dítě této zábavy vzdát? Ne tak docela.
I na našem trhu se totiž objevila závěsná houpačka do bytu. Funguje jako ta klasická, jen místo na kovovou konstrukci se zavěsí na rám dveří. Zní to dobře, že ano? Jsou u toho nějaké háčky?
Samozřejmě, a poměrně dost. Jedním z těch hlavních je prostor. Skutečně se tam bude moci náš potomek houpat, aniž by se uhodil o stůl? Nebo pokud bude chtít vysoko, o strop? A co pokud spadne? Venku se padá obvykle do trávy či do písku, což jsou měkké materiály, které tlumí náraz. I to je důvod, proč se jen málokdy setkáme s horšími následky než odřeninami.
Doma však máme obvykle tvrdou podlahu. Byť může být kryta kobercem, náraz bude stejně podstatně tvrdší. A tím horší mohou být i následky. Proto bych toto zařízení rozhodně nedoporučila. Ale nakonec to závisí jen na vás.