Bazén na koupání se bez příslušenství neobejde. Budete potřebovat filtrační zařízení, chemické přípravky pro udržení potřebné kvality vody a mimo jiné i další předměty, např. bazénovou fólii. Když uvažujete o koupi bazénové fólie, máte na výběr ze dvou základních typů – první z nich se pokládá na hladinu a druhý pod bazén. Poněkud jsme toto tvrzení zjednodušili, tak si pojďme blíže vysvětlit, co tím máme na mysli:
Fólie na hladině
Bazén v době, kdy jej nevyužíváme, tedy převážně v noci nebo v chladnějších dnech, zůstává naplněný vodou a její hladina je v té době otevřena různým nežádoucím vlivům z okolí. Mohou na ní dopadat listy stromů, stébla trav, hmyz, prach ze silnice, mnohdy obohacený o toxické těžké kovy a další chemické látky, co se do ovzduší dostávají z automobilového provozu a z průmyslové výroby. Krycí fólie chrání vodní výplň a tím pádem i šetří bazénovou chemii a filtrační zařízení.
Další významnou funkcí hladinové fólie je zmírnit ochlazování vody, aby její teplota byla příznivější pro koupání, a nemusela se tak často ohřívat. Je to svým způsobem izolační vrstva. Fólie na hladině zabraňuje i odpařování vody, tomuto jevu nelze v přírodě ničím zabránit a mějte na paměti, že se i u menších nadzemních bazénků na zahradě odpaří za den několik desítek litrů vody. Za deset dnů to může být i jeden celý kubík.
Fólie pod bazénem
Když se pokládá laminátová nádrž na zem, musí být podloží dostatečně upravené, aby nedošlo k poškození bazénu. Zemina se vyrovná do roviny, pokryje prosetým jemným pískem či substrátem a na něj se položí geotextilní podložka. Geotextilie chrání povrch dna před popraskáním vlivem drobných kamínků či nerovností a zároveň má za úkol bránit prorůstání travin a kořenů rostlin, stromů a keřů. Svůj význam má i proti rozmnožování plísní a hniloby a šíření jejich spor do ovzduší.