Kryptoměny jsou v současnosti v kurzu a spekuluje se o tom, že v budoucnosti to s nimi bude ještě lepší. Proto možná i vás zlákala těžba kryptoměn a rádi byste se do ní také zapojili.
Kryptoměny se jako digitální platidla liší od tradičních peněz především tím, že jsou založeny na decentralizovaném a plně transparentním systému. Platby prostřednictvím kryptoměn tak fungují na principu peer to peer, tedy bez prostředníků mezi konkrétními uživateli. To je oproti tradičním penězům obrovský rozdíl. Pokud chcete udělat nějakou peněžní transakci, pak svou platbu posíláte skrze centrální uzel – banku. Tento uzel má nad všemi platbami nadvládu, může je kontrolovat, schvalovat, zamítat a taková moc samozřejmě otevírá prostor pro korupci, vysoké poplatky, zneužívání postavení a jiné nešvary. Nic takového vám při placení pomocí kryptoměn nehrozí.
Pokud jde o kryptoměny, tak schvalování jednotlivých transakcí provádějí jednotliví uživatelé této měny – mineři neboli těžaři, kteří poskytují výkon svých zařízení k tomu, aby tyto transakce ověřovali a zařazovali je do blockchainu, který je veřejný a naprosto transparentní.
Jestliže se tedy rozhodnete pro těžbu kryptoměny, znamená to, že se stanete ověřovatelem těchto transakčních operací, z čehož získáte určitou provizi v podobě konkrétní zvolené kryptoměny.
Pes je zakopaný v tom, že výpočetní operace sloužící k ověřování plateb jsou velice náročné na výkon použitých zařízení. V praxi lze využít dva způsoby, jak měnu těžit. Buď s pomocí specializovaných zařízení jako jsou asic minery, které budete potřebovat především k těžbě bitcoinu nebo litecoinu, anebo s pomocí silných grafických karet, se kterými lze těžit jiné měny jako třeba ethereum.
Pořízení takových zařízení k těžbě je poměrně finančně náročné, ale při jejich efektivním a promyšleném použití se vám těžba kryptoměn jednoznačně vyplatí.